Transceivers valfri kodning - 100% kompatibla | Azalea IT

100% Kompatibla Transceivers

Formfaktorer

GBIC, SFP, SFP+, XFP, X2, XENPAK

GBIC (Gigabit Interface Converter) är en standard för transceivers och används mest för Gigabit Ethernet (GE) och Fibre Channel (FC). GBIC kan användas med olika media, t.ex koppar och fiberpatchar (MMF och SMF).

SFP (Small Form-factor Pluggable) eller Mini-GBIC är storleksmässigt en mindre version av GBIC. Den används mest för SONET, Gigabit Ethernet, Fibre Channel m.m. i både telekom- och datacom installationer. SFP kan användas med olika media, t.ex koppar och fiberpatchar (MMF och SMF).

SFP+ är den mest populära adaptern för 10G-system. SFP+ moduler konverterar bara optiskt ljus till elektroniska impulser, det vill säga att maninte kan koppla in koppar i dessa moduler. SFP+modulens formfaktor påminner om SFP-modulen i hög grad. SFP+modulen är samtidigt mindre storleksmässigt i jämförelse med XFP, X2 och XENPAK.

XENPAK är äldre och en av de vanligare 10G-modulerna i näten idag.

X2 är en 10GB-modul med en mindre formfaktor och en nyare version av XENPAK.

XFP kan beskrivas som en SFP (Smal Form factor Pluggable) för 10G. I en jämförelse motsvarar den vad en SFP är till en GBIC. XFP är också den minst vanliga standarden för 10G moduler i dagsläget. Dess fördel är den mindre formfaktorn samt lägre energiförbrukning.

Fiperoptiska funktioner:
Duplex, BiDi, CWDM, DWDM etc.

Konfiguration:
Cisco, HP, Juniper, H3C, Alcatel, Nortel, Avaya, Brocade etc.

Fiberkablage
Kablage som OM1, OM3, OM4 för multimodefiber, kablage för singelmode OS1 med kontakttyper LC-LC, LC-SC och SC-SC. Längder från 1m till 25m.

Mediakonverterare
Koppar och fiber 10/100/1000.

3parts
36902 kr
CFP-100G-ERF 3parts 40km Cisco compatible Transceiver module
Vår 3parts CFP-100G-ERF är likvärdig med Ciscos Transceiver. 40Km distans med SMF, ...
3parts
13596 kr
CFP-100G-LRF 3parts 10km Cisco compatible Transceiver module
Vår 3parts CFP-100G-LR4 är likvärdig med Ciscos Transceiver. 10Km, 100 Gbit/s SM-tr...
1  2  3  Nästa »  |  Visa alla
Kontakta oss